wz

Koncerty Sborečku


Skrytá vánoční pravda

   Vánoční tematiku mají ve svém repertoáru zpracovánu snad všechna pěvecká tělesa. Sboreček nabízí koledy, o které jej obohatila jeho "kmotrička" vyhlášená horňácká zpěvačka paní Eva Grombířová. Děkujeme jí za laskavou spolupráci a společně se svými hosty k nim přidává další působivé melodie s texty oslavujícími narození Páně.
   Koncert pro Sboreček a jeho hosty připravila Štěpánka Tomčalová. Vedle Sborečku a HCMPG ke spolupráci oslovuje Magdalenu Múčkovou, Jana Karáska, Jožku Kútného a Petra Galečku.
   Úvahy Maxe Kašparů v jeho publikaci Vánoční proč - kdy - jak - kde se staly inspirací k průvodnímu slovu. Slovem provází Magdalena Maňáková.

Program koncertu

Autor:Štěpánka Tomčalová
Úpravy písní: Petr Galečka, Štěpánka Tomčalová
Slovem provází: Magdalena Petříková
Hudební doprovod: HCM Petra Galečky a hostéBože, miłý Bože
Návraty ke zbožnosti v horňácké písni

   Koncert Sborečku žen z Lipova Bože, miłý Bože. Návraty ke zbožnosti v horňácké písni vznikl v roce 2005 k desetiletému výročí jeho existence. Duchovní či řekněme náboženský obsah koncertu si klade za cíl poukázat a připomenout, že člověku tančícímu a zpívajícímu nelze upřít ani jeho duchovní podstatu. Vždyť právě ona možná dala vzniknout v písních toliké moudrosti a citu.
    Náboženské písně se zrodily sice v prostředí duchovním, lid je však zpíval s velkou oblibou k různým příležitostem - k ranním či večerním chválám, jako díky za úrodu či jimi vyprávěl legendy o svatých. Divák se při tomto koncertu setkal s typickými horňáckými sedláckými a baladami, s některými náboženskými písněmi zapsanými na Horňácku v poslední čtvrtině 19. století Martinem Zemanem nebo také s vánočními písněmi z tvorby A. V. Michny či jiných autorů.
    Koncert diváka v náznacích provedl liturgickým rokem, počínaje adventem a Vánocemi po nichž následovalo období veselí a svateb, které ukončil až předvelikonoční půst. Po velikonočním Aleluja, v období dlouhého liturgického mezidobí, lze rozpoznat v písních také lásku, vojnu i smrt tak, abychom se mohli v důvěře ve věčnou ochranu našeho Otce radovat z nového pokolení.
   Za koncert Bože, miłý Bože představený divákům nejprestižnějšího českého Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici dostal Sboreček v roce 2006 významné ocenění Laureáta festivalu za "působivý pěvecký výkon" (fotografie z předávání cen viz Fotogalerie).
   Fotografie z koncertů konaných 3. 7. 2005 v kostele Všech svatých v Lipově, 23. 7. 2005 v kostele Maří Magdaleny ve Velké nad Veličkou a 24. 6. 2006 v kostele Sv. Martina ve Strážnici naleznete ve Fotogalerii.

Program koncertu

Autor: Kateřina Mičková
Spolupráce: Petr Mička
Úpravy písní: Petr Galečka, Kateřina Mičková, Petr Mička
Slovem provází: Magdalena Petříková
Hudební doprovod: HCM Petra Galečky a HCM Petra MičkyDo kosteła zvónili
Dva (ne)obyčejné lidské životy

   Druhý koncert Sborečku žen z Lipova vznikl na popud Mezinárodního folklorního festivalu Myjava. Členka Programové rady festivalu Viera Feriancová si přála uskutečnit v průběhu Myjavy 2007 koncert Bože, milý Bože, ale uměleckou vedoucí Kateřinu Mičkovou naopak inspirovala tato myšlenka k sestavení nového a následně opět velmi divácky úspěšného koncertu Do kostela zvónili - Dva (ne)obyčejné lidské životy.
   Tento duchovní koncert se zaobíral údělem ženy. Z písní, jenž vznikaly z ženských duší přetékajících radostí či žalem, byla vytvořena mozaika a zrekonstruován tak třeba i nejeden skutečný životní příběh.
   Lidská témata a lidské osudy se neustále opakují. Není možné nalézt téma zcela nové či doposud neobjevené. Na to jsou dějiny člověka příliš dlouhé. Vše tu již bylo. Co však může být jiné, je úhel pohledu. A o "trochu jiný úhel pohledu" se pokusil i Sboreček žen z Lipova.
   Pozoruhodným by se mohl však zdát fakt, že pokud bychom vytvořili z příběhu života obyčejné ženy obraz, přenesli jej na průsvitný papír, a ten pak položili na obraz života Panny Marie, mohlo by se nám zdát, že místy oba tyto obrazy splývají, že jsou místy vlastně stejné. Jistě, může se to zdát troufalé - takto "použít" Pannu Marii. Ale na druhou stranu - Maria žila běžný život, zažívala radost i bolest. A v radosti a bolesti nám šla příkladem. Bůh to tak pravděpodobně chtěl. Chtěl, abychom v osudech svatých nalézali své vlastní životní příběhy a tím také posilu a nápovědu pro jejich žití.
   Sboreček žen si troufl pohlédnout na dva obyčejné životy, život prosté horňácké ženy a život Panny Marie, ba co víc, troufl si v nich vidět určitou spojitost.
   Fotografie z koncertu naleznete ve Fotogalerii.


Program koncertu

Autor: Kateřina Mičková
Spolupráce: Petr Mička
Úpravy písní: Petr Galečka, Kateřina Mičková, Tomáš Hrbáček
Slovem provází: Břetislav Rychlík
Hudební doprovod: HCM Petra Galečky a HCM Petra Mičky

Ve slově byly použity ukázky z Popelky nazaretské (V. Renč) a část latinského hymnu ze 13. století Stabat Mater, čerpajícího z proroctví Simeona, podle nějž symbolický meč probodne srdce matky Ježíše Krista.

Kde nás uvidíte...
Kde jste nás mohli vidět...
Historie Sborečku
Obsazení
Koncerty
Nahrávky
Fotogalerie
Řekli, napsali...
Napište nám...
Kontakty


úvodní strana
© webmaster: galepe
WebZdarma.cz